طرح آمارگیری از دام های سبک و سنگین موجود در دامداری های سنتی کشور توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اطلاعات مرجع ایرانیان انجام می شود.

با هدف برآورد تعداد دام‌های سبک و سنگین در دام پروری های سنتی و تحلیل تغییرات جمعیت آنها در دوره زمانی مشخص از تعداد و توليدات دام سبک و سنگین، میزان توليدات دامی در فصول مختلف سال، توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اطلاعات مرجع ایرانیان آمارگیری جامعی انجام خواهد شد.

امینی هرندی مدیرعامل این موسسه با اشاره به اهمیت این داده ها و آمار برای مدیریت کشور و تصمیم گیران گفت: این پژوهش با هدف شناسایی راه های بهینه برای بهبود تخمین آمار دام های کشور انجام می گیرد و به کمک آن می توان تعداد دام سبک و سنگین در دامپروری های سنتی ایران به تفکیک رده سنی و جنسیت و تخمین تغییرات جمعیت آن ها در دوره زمانی مشخص را بررسی و مستند نمود.

وی با اشاره به اینکه این آمار و اطلاعات از برخی از استان‌های منتخب کشور جمع آوری می شود افزود: اطلاعات هدفمـــند روستاهای این استان‌ها با ضریب اطمینان 95درصد جمع آوری شده و داده‌های به دست آمده قابل تعمیم به سایر استان های کشور خواهد بود.

امینی‌هرندی با اشاره به اینکه این پژوهش به سفارش سازمان دامپزشکی کشور انجام شده خاطرنشان کرد: آمار و ارقام به روز در مدیریت تولیدات فرآورده های دامی به این دلیل که با تغذیه و سلامت جامعه در ارتباط است اهمیت ویژه‌ای دارد بنابراین در این پژوهش روش های آمارگیری صحیح و کارا به خدمت می گیریم تا نتایج حاصل از آن مبنای درستی برای تصمیم گیری مدیران کشور باشد.

مدیرعامل موسسه فرهنگی هنری مرکز اطلاعات مرجع ایرانیان در ادامه به اهمیت آمار در جوامع اشاره کرد و یادآورشد: نخستین گام در فرایند برنامه‌ریزی کلان هر کشوری داشتن تصویری روشن از امکانات و نیازهای جامعه از طریق آمار، اطلاعات و کلان داده هاست تا ضمن شناسایی فرصت‌ها و تنگناها برای بهبود هرچه بیشتر امور بتوان برنامه های متناسب با نیازهای جامعه ارائه داد.

شایان ذکر است موسسه فرهنگی هنری مرکز اطلاعات مرجع ایرانیان، مجري و مشاور اجراي پروژه هاي ملي عظيم در حوزه‌هاي اطلاع رساني، ميراث فرهنگي و گردشگري، بهداشت و درمان، حقوقي و قضايي، فرهنگي، هنري و… است که اطلاعات استخراج شده توسط این موسسه پايه تصميم گيري ها و برنامه‌هاي عملياتي بسیاری از ارگان‌هاي و سازمان‌هاست.

روابط عمومی و امور بین الملل موسسه فرهنگی هنری مرکز اطلاعات مرجع ایرانیان

1402/05/18

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *